Skoro umiemy już liczyć – możemy wejść na kort tenisowy. Wymiary kortu tenisowego to spadek po majorze Wingfieldzie. Z przeliczeń yardów, stóp i cali wychodzi, że kort tenisowy ma 23,77 m długości oraz 8,23 (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości. Kort tenisowy ograniczony jest 5-centymetrowymi liniami, należącymi do boiska. Jeśli więc piłka uderzona przez rywala trafi w linię po naszej stronie, nie róbmy mu awantury – punkt dla niego.
W poprzek kortu tenisowego wisi siatka, której wysokość zmienia się od 91,5 cm na środku kortu do 1,06 m przy słupku oddalonym od linii bocznych o 91,5 cm. Pora wziąć do ręki rakietę i zaserwować, ale najpierw warto dowiedzieć się, czym będziemy grali. Rakieta tenisowa to rama i naciąg, który musi być jednakowy we wszystkich miejscach.
Całkowita długość rakiety tenisowej (rama wraz z uchwytem) nie może przekraczać 73,66 cm, zaś szerokość – 31,75 cm. Parametry piłki: średnica od 6,35 do 6,67 cm, waga od 56,7 do 58,5 g. Piłka tenisowa puszczona z wysokości 2,54 m musi odbić się od betonowego podłoża na nie mniej niż 134,62 i nie więcej niż 147,32 cm.
W telewizji wygląda to dość banalnie, ale serwis jest chyba najtrudniejszym i najważniejszym uderzeniem w tenisie ziemnym. Nie dość, że trzeba zrobić to mocno, aby nie ułatwiać zadania rywalowi, to na dodatek celnie. Nie można jednak serwować gdzie popadnie. Pole serwisowe to prostokąt o wymiarach 6,40 na 4,12 m. Linia ograniczająca pole serwisowe należy do tego pola, podobnie jak linie końcowe i boczne należą do kortu, czyli piłka trafiająca w linię jest zawsze dobra.
Serwujący ma dwie próby na rozpoczęcie gry o dany punkt. Serwuje się po przekątnej – najpierw z prawej strony podającego, potem z lewej i tak na zmianę aż do wygrania lub przegrania gema, stojąc przed linią kortu.
Rodzaje kortów tenisowych (nawierzchnie kortów): Najpopularniejszym typem kortów są korty ziemne, nawierzchnią takich kortów jest tzw. mączka ceglana – warstwy (od góry): 1 cm mączki ceglanej, 4 cm mieszanki mineralnej, 10 cm żużlu o średnicy 5 – 30 mm, 15 cm grubego żużlu lub tłucznia o średnicy 5-10 cm.
Inne rodzaje nawierzchni kortów tenisowych to: korty trawiaste – trawa naturalna lub sztuczna, korty betonowe bądź asfaltowe – popularne zwłaszcza w USA, stosowane także na niektórych osiedlowych kortach tenisowych w Polsce, uważane za mniej zdrowe dla stawów niż korty ziemne/mączka ceglana, oraz korty w hali – gdzie stosowane są różne nawierzchnie halowe np. Deco Turf.
Wymiary kortu:
- Gra pojedyncza: – długość 2377 cm – szerokość 823 cm
- Gra podwójna: – długość 2377 cm – szerokość 1097 cm
Pozostałe wymiary kortu:
- wysokość słupków podtrzymujących siatkę: 106 cm
- długość pola serwisowego: 640 cm
- szerokość pola serwisowego: 412 cm
- szerokość linii: 5 centymetrów
- odległość słupków od linii bocznych: 91,5 cm
- wybieg za liniami głównymi (minimum): 640 cm
- wybieg za liniami bocznymi: 365 cm.